Znajdź rozmiar
Jak się mierzyć:
Pod biustem należy się mierzyć bez biustonosza, ciasno na wydechu. Biustonosz powinien mieć obwód mniejszy niż wynik, który otrzymalismy. Np. jeśli pod biustem mamy 74 cm, biustonosz powinen mieć 70 lub nawet 65 cm zależnie od rozciągliwości obwodu danego modelu.
W biuście mierzymy się swobodnie, bez ściskania. Jeden raz w biustonoszu a drugi bez i biustonosz dobieramy na podstawie większego wymiaru.
Jeśli górna krawędź miseczki wbija się lekko w pierś i nad linią stanika tworzy się "bułeczka" wystająca ponad materiał - koniecznie sięgnij po większą miseczkę. Linia piersi w dobrze dobranym biustonoszu, nawet typu push-up, powinna być gładka, czyli pierś z profilu powinna mieć naturalny, krągły kształt - bez żadnych nierówności. Wszelkie wypukłości wystające poza górną krawędź
stanika są niewskazane. Pamiętaj, że nie potrzeba żadnych "bułeczek", aby dekolt wyglądał kusząco, a trzęsące się fałdki nad linią biustonosza stanowią wątpliwą ozdobę.
Jeśli część piersi gromadzi się pod pachą w postaci fałdek wypróbuj większy rozmiar miseczki. Być może sądzisz, że tak dzieje się zawsze przy mocno unoszących biust stanikach albo że wynika to z kiepskiej kondycji Twoich piersi. To nieprawda "poduszeczki" gromadzące się pod pachami to niezbity dowód za małej miseczki. W prawidłowo dobranym biustonoszu miseczka obejmuje całą pierś, a nie tylko jej przednią część.
Jeśli biust opada nisko na klatkę piersiową, nie warto na siłę podciągać ramiączek. Często problemem jest obwód stanika. Gdy jest za luźny - sprawia, że biustonosz przesuwa się w górę na plecach, z przodu opadając znacznie niżej. Piersi są więc bardzo słabo podtrzymane. W takim wypadku wypróbuj mniejszy obwodu stanika.
Gdy ramiączka wpijają się w ciało, zostawiając czerwone ślady - najprawdopodobniej nosisz biustonosz o zbyt dużym obwodzie pod biustem. To pas biegnący wokół ciała - a nie ramiączka - stanowi podstawę podtrzymania Twoich piersi. Zadbaj więc o to, aby stanik był ściśle dopasowany pod biustem. Ramiączka pełnią tylko funkcję pomocniczą - jeśli czujesz, że ciężar biustu spoczywa tylko na nich, to znak, że obwód biustonosza nie spełnia swojej funkcji. Sięgnij po stanik węższy w obwodzie.
Kiedy miseczka stanika marszczy się na piersi, najczęściej sądzimy, że biustonosz jest za duży. Jeśli jednak tkanina marszczy się tylko na wierzchołku piesi, powód jest wręcz przeciwny. Przy zbyt małej miseczce fiszbina tworzy "węższe" i pierś nie mieści się w niej cała - dlatego nie wypełnia do końca miseczki. Sięgnij po większy rozmiar miseczki.
Fiszbina wpija się w pierś pod pachą, albo obie fiszbiny odstają z przodu klatki piersiowej - spróbuj większej miseczki stanika.
Przy zakładaniu stanika warto pochylić się do przodu. Kiedy piersi swobodnie opadają, łatwo w całości ułożyć je w miseczkach biustonosza. Nie trzeba wtedy poświęcać czasu na dokładne
"wygarnianie ich" spod pachy do stanika - biust naturalnie układa się w miseczkach.
Nie martw się, jeśli przymierzyłaś już wszystkie możliwe rozmiary upragnionego stanika, a żaden nie leży na Tobie idealnie. Być może rozmiarówka danej firmy nie jest dla Ciebie? Może określony model nie sprawdza się na Twoim biuście? Pamiętaj, że piersi są trójwymiarowe i liczy się nie tylko głębokość miseczki, ale i szerokość fiszbiny - a ta wypada różnie w przypadku różnych producentów. Eksperymentuj! :)
Tekst opracowany przez Butters77 z forum Lobby Biuściastych [klik].